זריקות לעיניים כטיפול במחלות רשתית

זריקות לעיניים: אווסטין (Avastin) , אייליה ( Eylea ), לוסנטיס ( Lucentis ) ואוזורדקס (Ozurdex)

כטיפול במחלות רשתית: ניוון רשתית מקולרי (AMD), בצקת ברשתית העין כתוצאה מסוכרת וחסימת וריד העין

המרפאה בימי הקורונה:

מרפאת ד”ר האוזר ממשיכה להיות פעילה בימי ב’ בבוקר וד’ אחה”צ. כרגיל, אנחנו ממשיכים לבדוק מקרים דחופים, כולל הזרקות לעיניים בשילוב עם בדיקת OCT 

 

אווסטין (בווציזומאב), איליה ולוסנטיס הן תרופות דומות הניתנות כזריקה בעין, ומשמשות כטיפול שגרתי ונפוץ ביותר במחלות רשתית: ניוון רשתית מקולרי (AMD), בצקת מפגיעת הסוכרת בעין (רטינופטיה סוכרתית),ובצקת כתוצאה מחסימה ורידית בעין. שורת מחקרים העלתה כי אין הבדל משמעותי ביעילות של שלושת התרופות בטיפול במחלת ניוון רשתית רטוב (AMD).

מה מנגנון הפעולה של זריקות לעין – אווסטין אייליה ולוסנטיס ?

(Avastin, Lucentis, Eylea)

שלושת התרופות, אבסטין (בווציזומאב) איליה ולוסנטיס ניתנות כזריקה לעין, דומות בפעילותן, ומכוונות לחסום בעין פעילות של חומר ששמו הוא VEGF.

. הVEGF הוא חומר טבעי, סמן ביולוגי, המיוצר בגופינו באופן נורמלי. במצבים מסוימים, כשהוא מצוי בריכוזים גבוהים, הVEGF מעורר צמיחת כלי דם לא תקינים ודליפה מכלי דם פגועים. עיכוב פעולת הVEGF (כפי שעושות האווסטין הלוסנטיס והאיליה) גורם לנסיגה ביצירת כלי דם לא תקינים המאפיינת ניוון רשתית מקולרי רטוב. העיכוב גם מפחית דליפת נוזלים שמאפיינת בצקת רשתית בפגיעת סוכרת בעין או בחסימה של ורידי העין.

לחץ/י כאן למאמר שהתפרסם בעיתון הארץ ומסביר בפירוט את פעילות התרופות Avastin, Lucentis, 

להרצאה של ד”ר האוזר בנושא זריקה לעין במחלות רשתית במסגרת הקתדרה (16 דקות):

כיצד ניתנת זריקת אווסטין אייליה או לוסנטיס לעיניים? (תמונה 1)

זריקה לעין נשמעת כטיפול מפחיד, אך למעשה מדובר בפעולה פשוטה באופן יחסי, ועם שיעור סיבוכים נמוך. הזרקת אווסטין לוסנטיס או אילאה לעין נעשית בתנאי מרפאה. לפני ההזרקה, העין מורדמת בטיפות או בג’ל עיניים להרדמה.

התרופה מוזרקת ישירות לחלל הזגוגית (תמונה 1). הפעולה עצמה אורכת כמספר דקות, כאשר ההזרקה לעין עצמה נמשכת שניות בודדות בלבד.

מרבית המטופלים חשים בכאב קל בלבד, ולעיתים אף אינם חשים בכאב כלל.

זריקת Eylea לעין
תמונה 1א: זריקת אווסטין 

 

תמונה 1ב: הזרקת אווסטין במרפאה

מהי שיטת הטיפול בזריקות אווסטין לוסנטיס ואיליה לעין?

מקובל לטפל בסדרות של מספר זריקות לעין בהפרש של חודש בין זריקה לזריקה.

בעיקר במחלת ניוון רשתית מקולרי יש חשיבות רבה על הקפדה על מרווחים קבועים בין זריקה לזריקה. הסיבה העיקרית לחוסר הצלחה של הטיפול היא הפסקות גדולות מידי בין זריקה לזריקה.  נראה שכאשר קיים צורך בהמשך טיפול בהזרקות לחלל הזגוגית, עדיף לטפל בסידרה של 3 זריקות לעין ברצף אחת לחודש על מנת להשיג יעילות מקסימלית.

הצורך בהמשך טיפול נקבע בדרך כלל על פי הממצאים בבדיקת הOCT. כל עוד יש נוזל בתוך או מתחת לרשתית נהוג להמשיך בטיפול. במקרים של ניוון רשתית מקולרי (AMD) יש לעיתים צורך לטפל במשך שנים לא מעטות. גם כאשר כבר אין נוזל ברשתית, נהוג להמשיך ולטפל בזריקה לעין במשך מספר חודשים במרווחים הולכים וגדלים על מנת למנוע חזרה של התהליך.

הטיפול במצבים של בצקת כתוצאה מפגיעת הסוכרת בעין או כתוצאה מחסימת וריד רשתית העין מעט שונה ומותאם לכל חולה על פי מצב העין.

בשל ההבדל הגדול במחיר בין התרופות, נהוג במרבית המקרים להתחיל טיפול בזריקות אווסטין. במידה ואין תגובה טובה לטיפול, נהוג לעבור לשימוש באחת משתי התרופות אייליה או לוסנטיס.

זריקת אווסטין לעיניים

תמונה 2א: OCT צילום רשתית: עין של חולה עם AMD רטוב תמונה 2ב: לאחר שלוש זריקות אוסטין, חדות הראיה השתפרה והנוזל ניספג.

מהו ההבדל ביעילות בין זריקת אווסטין לוסנטיס או אייליה לעיניים?

Avastin, Lucentis, Eylea

שורה של מחקרים מבוססים העלתה כי אין הבדל משמעותי ביעילות של אבסטין איליה ולוסנטיס בטיפול בניוון רשתית מקולרי רטוב.

לגבי טיפול בזריקות לעין בשל בצקת מקולרית כתוצאה מפגיעת סוכרת בעין המצב מעט שונה. מחקר מרובה משתתפים העלה כי בחולים עם ירידה משמעותית בראיה בשל בצקת מסוכרת, יש לטיפול בזריקות אייליה יתרון בהשוואה לטיפול באווסטין או בלוסנטיס בשנתיים הראשונות לטיפול. לאחר שנתיים של שימוש אין הבדל ביעילות התרופות.

מהם הסיבוכים של הזרקת אווסטין לוסנטיס או איליה לעיניים?

שיעור הסיבוכים לאחר טיפול בזריקות לעיניים הוא נמוך מאוד.

במהלך הזרקת האווסטין לעין מרגישים לעיתים בדקירה בכאב קל. לאחר ההזרקה תיתכן הפרעה קלה וזמנית לראיה. לאחר זריקה לעין , מדווחים המטופלים על נקודה שחורה או ענן שזז בשדה הראיה. התופעה חולפת בדרך כלל תוך כיממה. לעתים מופיע דימום חיצוני בנקודת ההזרקה אשר חולף בדרך כלל תוך מספר ימים.

מעבר להפרעות אלו, לעתים נדירות עלולים להופיע סיבוכים חמורים לאחר זריקה בעין. הסיבוך הקשה ביותר ממנו אנו חוששים הוא זיהום בעין. במיקרה שלאחר הזרקה מופיעים כאבים, ירידה בראיה או מתפתח אודם כללי של העין עם או ללא הפרשה, יש לשוב מיד לבדיקת רופא עיניים!!! . גם במקרה בו מופיעות נקודות שחורות בשדה הראיה הנמשכות מעבר ליממה הראשונה, או במקרה בהם מופיעים הבזקים בעין, יש לפנות בהקדם האפשרי לבדיקת רופא עיניים.

מהו ההבדל במחיר בין אווסטין ללוסנטיס ואיליה?

קיים פער מחירים עצום בין התרופות אווסטין בווציזומאב,  ללוסנטיס ואייליה ( Avastin, Lucentis, Eylea. ).  תרופות הלוסנטיס והאייליה יקרות פי 40 מאשר האווסטין.  ההבדל העצום במחיר גרם לכך שאבסטין הפכה, לטיפול הסטנדרטי הראשוני במחלות הרשתית הנפוצות. האייליה והלוסנטיס משמשות בטיפול כקו שני,במקרים בהם הטיפול בזריקות אווסטין לא עולה יפה, נהוג להחליף את הטיפול מאבסטין לאיליה או ללוסנטיס, כאשר בחלק מהמטופלים החלפת הטיפול עוזרת, ונצפית תגובה טובה יותר.

זריקות סטרואידים: אוזורדקס Ozurdex / וטריאסנס ( טריאסנס / קנלוג ) / Triesence לעין:

הזרקת סטרואידים לעין ( אוזורדקס טריאסנס או קנלוג), היא טיפול מקובל במחלות רשתית מסוימות במקרים שהטיפול הראשוני לא יעיל. האוזורדקס או טריסנס / קנלוג יעילות מאוד בטיפול בבצקת בעין בעיקר בבצקת מקולרית על רקע סוכרת בעין (רטינופתיה סוכרתית), ובצקת מחסימת וריד בעין, והם עשויות לגרום לספיגת הבצקת במקרה שהתרופות הקודמות נכשלו.

יתרון הסטרואידים הוא ביעילות ממושכת יותר. הסטרואידים משפיעים על העין למשך של כ 3 חודשים, בניגוד להשפעה של כחודש לאבסטין, אייליה ולוסנטיס.

תופעות הלוואי העיקריות של זריקת סטרואידים לעיניים היא התפתחות של קטרקט ויתר לחץ תוך עייני (תופעה העלולה לגרום למחלת גלאוקומה). בשל תופעות הלוואי האפשריות משתמשים בתרופות אלו בדרך כלל רק כקו טיפולי שני או שלישי.

הטריאסנס היא תרופה ותיקה יותר שנעשה בה שימוש החל מסוף שנות התשעים, האוזורדקס הוא תכשיר חדש יותר שהוכח כיעיל בשימוש בבצקת ברשתית העין בשל סכרת או חסימה ורידית.

מהם החידושים בתחום ההזרקות לעיניים – החידושים האחרונים מפורטים בסוף מאמר על AMDלחץ/י כאן 

 

במרפאת ד”ר האוזר אנחנו מטפלים בזריקות תוך עיניות (אווסטין, איליה, לוסנטיס, טריאסנס ואוזורדקס) בשילוב עם בדיקת OCT המבוצעת בו זמנית במרפאה  

קביעת תור לבדיקה על ידי ד”ר האוזר 

לקביעת תור אינטרנטי 

 

Categories:

לקביעת תור טלפוני:

יש להשאיר הודעה ונחזור אליכם בקרוב 03-9626622 ניתן ליצור קשר עם מרפאת ד״ר האוזר גם בווטסאפ: 03-9626622

צור קשר:

טופס יצירת קשר

לקביעת תור אינטרנטי לד"ר האוזר למבוטחי כל קופות החולים דרך אתר דוקתורים      
לקביעת תור אינטרנטי לד"ר גרינוולד למבוטחי מכבי בלבד דרך אתר דוקתורים

מאמרים נוספים בנושא מחלות וניתוחי רשתית:

30 לאפר 2018

ניוון רשתית מקולרי יבש היא תופעה נפוצה ששכיחותה עולה עם העלייה בגיל. בגיל 75 כ 30% מהאוכלוסייה סובלים מדרגות שונות של מחלה זו[…]

30 לאפר 2018

הוא חור קטן המתפתח במרכז הרשתית - מרכז הראיה (מקולה). החור המקולרי גורם לפגיעה משמעותית בראיה ומצריך בדרך כלל טיפול באמצעות ניתוח רשתית[…]

30 לאפר 2018

אווסטין לוסנטיס ואיליה הן תרופות דומות הניתנות כזריקה לעין, ומשמשות כטיפול הנפוץ ביותר במרבית מחלות הרשתית[…]

30 לאפר 2018

היפרדות רשתית, במידה שאינה מטופלת כראוי, היא מחלה העלולה לגרום לעיוורון. אבחון מוקדם וטיפול ראוי יכולים לשנות ללא הכר את מהלך המחלה.[…]