פגיעת מחלת הסוכרת בעיניים

רטינופתיה סוכרתית – פגיעת הסוכרת בעיניים

מחלת הסוכרת פוגעת בכלי הדם הקטנים בגוף.  בעיניים, המחלה פוגעת בעיקר ברשתית העין, ועלולה לגרום לפגיעה בראיה ואף לעיוורון.

חשוב לציין כי ההתקדמות שחלה ברפואת עיניים בשנים האחרונות, הביאה לכך שטיפול ראוי הניתן בזמן יכול למנוע את אובדן הראיה במחלה במרבית המקרים !!!
לכן, ישנה חשיבות עצומה להקפיד ולשמור על שיגרת בדיקות קבועה על ידי רופא העיניים מעת שאובחנה סוכרת. 

הפגיעה העיקרית נקראת רטינופתיה סוכרתית – כלומר, פגיעה ברשתית העין כתוצאה ממחלת הסוכרת.

רטינופתיה סוכרתית – סוכרת בעיניים מתחלקת לשתי דרגות: רטינופטיה סוכרתית לא שגשוגית NPDR,השלב הראשון של פגיעת סוכרת בעין,  ורטינופטיה סוכרתית שגשוגית PDR השלב החמור של פגיעת סוכרת בעיניים, אשר מחייב טיפול דחוף על מנת למנוע אובדן ראיה.(תמונות 2א' 2ב').

רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית – NPDR

זהו השלב הראשון בתהליך פגיעת סוכרת בעיניים. בשלב זה יש צורות פגיעה שונות בכלי הדם של רשתית העין.  (תמונות 2א, 2ב)

 

רטינופטיה סוכרתית NPDR

הסיבוך העיקרי של רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית – NPDR, היא ההופעה של בצקת במרכז הראיה שעלולה לפגוע בראיה.

בצקת במרכז הראיה נגרמת מפגיעת הסוכרת בכלי הדם הקטנים של רשתית העין. כלי הדם הפגועים דולפים בצורה שדומה לנזילה מצינור מים. כתוצאה מהדליפה חודר נוזל למרכז הראיה / מקולה , מעבה אותה ומעוות אותה, העיוות מפריע לשבירת קרני האור החיונית לראיה וכך חלה ירידה בראיה בעין הסוכרתית (תמונות 4, 5).

בצקת מקולרית
תמונה 4: תפליטים המעידים על בצקת מקולרית

OCT בבצקת מקולרית
תמונה 5א: סריקת OCT של עין בריאה תמונה 5ב: סריקת OCT של עין
סוכרתית עם בצקת מקולרית

חוסר באספקת חמצן למרכז הראייה אסכמיה מקולרית (macular ischemia)

פגיעה באספקת החמצן למרכז הראיה היא סיבוך חמור שעלול להתרחש בשלב רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית. הסיבוך נדיר, ופוגע במיעוט חולי הסוכרת, ובדרך כלל לאחר שנים של מחלה בלתי מאוזנת.
הפגיעה נובעת מהיצרות כלי הדם המספקים חמצן למרכז הראייה. החוסר בחמצן מוביל לירידה בתפקוד המקולה / מרכז הראייה וגורם להפרעה בראייה המרכזית. אין טיפול יעיל לפגיעה זו, ולכן חשובה השמירה על איזון ערכי הסוכר בדם וערכי לחץ הדם על מנת למנוע פגיעה זו.

רטינופתיה סוכרתית שגשוגית (PDR)

רטינופתיה שגשוגית, היא השלב החמור של פגיעת סוכרת בעיניים,  ומתפתחת במיעוט חולי הסוכרת, בדרך כלל לאחר שנים של מחלה בלתי מאוזנת.

חשוב להבין, כי מרבית החולים עם איזון טוב של מחלת הסוכרת לא יפתחו שלב זה שעלול להוביל לעיוורון.

מה גורם לשלב השגשוגי?

בשלב השגשוגי צומחים בעין כלי דם חדשים בלתי תקינים (תמונה 6). כלי הדם צומחים בשל ההפרעה באספקת הדם והחמצן לרשתית.

תמונה 6 PDR

מהם סיבוכי השלב השיגשוגי ?

א. דימום לזגוגית: כאמור, מחלת הסוכרת פוגעת בכלי הדם הקטנים של הרשתית. בשלב מסוים בשל פגיעת הסוכרת, כלי הדם נעשים צרים ואינם מעבירים את כמות הדם והחמצן הנדרשים לרשתית. כתוצאה מהמחסור בחמצן צומחים כלי דם חדשים על גבי הרשתית בניסיון עקר של הגוף להתגבר על החסר. לכלי הדם החדשים חסרים תכונות של כלי דם רגילים, ולמעשה, צמיחתם גורמת בהמשך לנזק המוביל לפגיעה בראיה.

הכלים החדשים שצומחים מהרשתית לכיוון חלל הזגוגית נוטים להיקרע בקלות.
קריעתם מובילה לדימום לתוך חלל הזגוגית בתוך העין ולאובדן מיידי של הראיה (תמונה 2 ) . חולה הסובל מסיבוך זה מספר בדרך כלל כי לפתע פתאום ירד מסך שחור וכיסה את שדה הראיה שלו עד אשר הראיה אבדה. לעתים, קריעת כלי הדם נעשית לאחר פעילות גופנית מאומצת כגון הרמת משקל כבד.

 

ב. היפרדות רשתית משיכתית (traction retinal detachment   ):

היפרדות רשתית משיכתית היא סיבוך קשה שחל בשלב מאוחר של המחלה. בשלב זה צומחים קרומים (ממברנות) על גבי כלי הדם החדשים שנוצרו. קרומים אלו נוטים במשך הזמן להתכווץ. כאשר הם מתכווצים, הם עלולים למשוך את הרשתית ממקומה, ולנתק אותה מדופן גלגל העין. מצב זה נקרא היפרדות רשתית משיכתית. כאשר הפרדות הרשתית כוללת את איזור מרכז הראיה  החולה מאבד את ראייתו, והופך לעיוור בעין במידה ולא ניתן הטיפול הנכון (תמונה 6).

חשוב להבין כי בשלב השגשוגי, החולה  עצמו אינו מרגיש כל הפרעה בראיה עד לשלב בו מתרחשים הסיבוכים. ולכן כל כך קריטי במקרים אלו לשמור על שיגרת בדיקות אצל רופא העיניים !

 

הגורמים המשפיעים על פגיעת הסוכרת בעין:

הגורמים החשובים ביותר המשפיעים על פגיעת סוכרת בעיניים הם איזון רמת הסוכר בדם ואיזון ערכי לחץ דם.

מידת איזון הסוכר בדם ומשך המחלה, משפיעים ישירות על השינויים בעיניים. איזון לקוי של ערכי הסוכר בדם לאורך זמן מגדיל את הסיכון להיווצרות פגיעת סוכרת בעין. כאשר קיימת כבר פגיעת סוכרת בעיניים, האיזון הלקוי גורם להחמרתה.
אחד המחקרים החשובים שבדק את השפעת איזון הסוכר על מידת פגיעת סוכרת בעין העלה כי איזון טוב מפחית בשיעור של פי 5 את הסיכון להופעתה של פגיעה עיינית בהשוואה לאיזון לקוי אצל חולי סוכרת ללא פגיעת סוכרת בעיניים ! בחולים שסובלים מפגיעה עיינית, ניתן להפחית בשיעור דומה את הסיכון להחמרת פגיעת סוכרת בעין באמצעות איזון טוב של הסוכרת.

איזון לחץ הדם: כיום ידוע שלחץ דם בלתי מאוזן הוא גורם משמעותי המחמיר את פגיעת סוכרת בעיניים . קשה להפריז בחשיבות השמירה על איזון לחץ הדם. מחקרים מצאו כי הסיכון לאבדן ראיה כתוצאה משינויים סוכרתיים גדול פי 2 אצל חולים עם איזון לקוי של לחץ הדם בהשוואה לחולים עם איזון תקין.

גורמים נוספים: בנוסף, ידוע היום כי רמת כולסטרול ושומנים גבוהה בדם משפיעות ומחמירות את פגיעת העין.

איזון ערכי הסוכר בדם, ערכי לחץ הדם והכולסטרול, הם הצעדים החשובים ביותר שניתן לעשות על מנת למנוע סיבוכים בעיניים.

איזון סוכרת ולחץ דם מפחית פגיעה בעין

כיצד מאבחנים את פגיעת הסוכרת בעין? תסמינים / סימפטומים של רטינופטיה סוכרתית:

הסוכרת פוגעת בכל אברי הגוף, אך העין הסוכרתית היא ייחודית בשל העובדה, שזה המקום היחידי בגוף בו ניתן לבחון את כלי הדם של גופנו בצורה ישירה. את פגיעת הסוכרת בעין אפשר לראות בבדיקה שגרתית של רופא עיניים באמצעות מיקרוסקופ הנקרא 'מנורת סדק' (תמונה 7).
חשוב לדעת כי פגיעת סוכרת בעין היא תהליך כרוני המתפתח בדרך כלל באופן הדרגתי ובמשך שנים. במרבית השלבים של פגיעת סוכרת בעיניים, החולה עצמו אינו מרגיש כל הפרעה בראיה עד לשלב בו מתרחשים הסיבוכים.
מכיוון שהיכולת של רפואת העיניים לעזור גדולה הרבה יותר אם היא ניתנת לפני שמתרחשת פגיעה בראיה עצמה, יש חשיבות עצומה לשמור על שיגרת בדיקות עיניים !
על חולי סוכרת להיבדק אחת לשנה, החל ממועד גילוי המחלה, גם אם ראייתם מצוינת, ובמידה וכבר קיימת פגיעה של סוכרת בעין, מועד הבדיקות יקבע על ידי רופא העיניים המטפל.

 

בדיקת העין הסוכרתית
תמונה 7: בדיקת רופא עיניים

מה צריך לדעת לפני הבדיקה ?

בדיקת עיניים של חולי סוכרת נעשית תוך כדי הרחבת אישונים, לכן, יש לוודא שהרופא הבודק יהיה מודע לקיומה של המחלה. יש להתכונן לבדיקה ממושכת ורצוי לבוא עם מלווה. הרחבת האישונים עצמה נמשכת כחצי שעה, ולאחר הבדיקה, הראיה נעשית מטושטשת, הנבדק מתקשה בעיקר בראיה מקרוב, תיתכן רגישות רבה לאור הנמשכת שעות אחדות, ותיתכן הגבלה בנהיגה בזמן זה.

בדיקות עזר, FA ו-OCT : במידה שקיימת פגיעה של הסוכרת בעיניים ייתכן שלצורך השלמת האבחון, יישלח החולה לבדיקת אנגיוגרפיה בעזרת פלואורסאין (Fluorescein Angiography FA) בבדיקה זו מזריקים חומר ניגוד פלאורסנטי לזרוע, והחומר נקלט על ידי מצלמה שמצלמת את כלי הדם ברשתית.

הצילומים נמשכים כ-10 דקות, ומיועדים להדגים את תפקוד כלי הדם ומידת הפגיעה הסוכרתית. (תמונה 8)..

FA ברטינופתיה סוכרתית
תמונה 8א: הזרקת פלאורסין לנבדקת תמונה 8ב: צילום פלאורסין של עין סוכרתית

OCT היא שיטת צילום חדישה יותר, המאפשרת הדגמה של רשתית העין באמצעות קרני אור וללא שימוש בחומר ניגוד (תמונה 9 ). בבדיקת OCT ניתן להדגים את הנוזלים והבצקת המצטברת בשכבות הרשתית מהפגיעה הסוכרתית.

סוכרת בעיניים - בצקת מקולרית
תמונה 9: צילום OCT של עין סוכרתית עם בצקת

הטיפול בפגיעת הסוכרת בעין – רטינופטיה סוכרתית ( Diabetic Retinopathy )

הטיפול בפגיעת הסוכרת בעין כולל טיפול מניעתי שנעשה באחריות החולה עצמו ובהדרכת רופאיו, וטיפול ממוקד בעין שמבוצע על ידי רופא העיניים

 

הטיפול המניעתי

מטרת הטיפול המניעתי היא הפחתת גורמי הסיכון לפגיעת סוכרת בעיניים.

לחולי סוכרת יש יכולת רבה להשפיע על מהלך המחלה. איזון רמת הסוכרת לאורך זמן, וכן איזון של יתר לחץ דם, במידה שהוא קיים, משפיעים השפעה מכרעת על הופעת הרטינופתיה הסוכרתית לראשונה, ועל הידרדרותה במידה וכבר קיימת. ככל שרמת הסוכר וערכי לחץ הדם קרובים לערכים תקינים, הסיכון לפגיעה בעיניים פוחת. במידה וכבר קיימת פגיעת סכרת בעיניים, הסיכון להידרדרות פוחת משמעותית בחולים מאוזנים.

גורמים נוספים שעלולים להשפיע לרעה על הרטינופתיה הסוכרתית הם: רמת כולסטרול גבוהה, חוסר דם (אנמיה), פגיעה בתפקוד הכליות והריון. לכן, בנוסף לאיזון ערכי הסוכר ולחץ הדם, חולים סוכרתיים חייבים לדאוג לאיזון מרבי של ערכי הכולסטרול בדם, לטפל באנמיה ולהיבדק בתדירות יותר גבוהה במקרים של פגיעה בכליות, או במהלך ההיריון.

גילוי מוקדם הוא אחד הגורמים העיקריים שיכולים למנוע, או להפחית, את הסיכון לאובדן ראיה בגלל רטינופתיה סוכרתית. הטיפול במחלה יעיל יותר כאשר הוא נעשה לפני שאזור מרכז הראיה נפגע, ולפני שהנזקים במערכת הראיה הופכים לבלתי ניתנים לתיקון. לעתים קרובות, העיניים של חולים סוכרתיים נפגעות באופן משמעותי, בלי שהחולים חשים בהפרעה כלשהי. לכן, הקפדה על בדיקות עיניים שגרתיות היא חשובה ביותר.

 

טיפולים ממוקדים לפגיעת סוכרת בעין – רטינופתיה סוכרתית

הטיפול ברטינופתיה סוכרתית נעשה בהתאם לסוג ולמידת ההפרעה. בשלבים ההתחלתיים אין צורך בטפול פרט למעקב. בשלבים יותר מתקדמים, ניתן טיפול בהתאם להפרעה הספציפית. ההפרעות העיקריות בהן אנו מטפלים בעין סוכרתית הם: בצקת מקולרית, רטינופתיה שגשוגית (צמיחת כלי דם חדשים), דימום לחלל הזגוגית והפרדות רשתית בתוצאה מרטינופתיה שגשוגית.

 

טיפול בבצקת מקולרית ( טיפול בזריקות לעין וטיפול בלייזר)

בצקת מקולרית היא הצטברות נוזלים עודפים בתוך רקמת הרשתית האחראית על הראיה המרכזית. (תמונה 10)

סוכרת בעיניים בצקת מקולרית
תמונה 10: בצקת מקולרית כתוצאה מרטינופתיה סוכרתית

הטיפול בבצקת כתוצאה מפגיעת סוכרת בעין מתבסס על הזרקות לעין של תרופות הגורמות לספיגת הבצקת
הטיפול בזריקות לעין יעיל בשמירה על חדות הראייה במרבית החולים ואף משפר את חדות הראייה באופן משמעותי בחלק ניכר מהמטופלים.

ההזרקה לעין נעשית בהרדמה מקומית באמצעות טיפות או ג'ל, והיא יכולה להתבצע בתנאי מרפאה (תמונה 11). למרות החשש המובן מפני זריקות לתוך העין, מרבית המטופלים מרגישים בדרך כלל חוסר נוחות קל בלבד. חלק מהחולים מדוחים על שיפור בתפקוד הראייה מספר ימים לאחר ההזרקה.

בדרך כלל נהוג לטפל בסדרה של זריקה אחת לחודש למשך מספר חודשים, לעיתים משלבים את הזריקות עם טיפול לייזר.

לפירוט בנושא הטיפול בזריקות לעיניים לחץ/י כאן

 

סוכרת בעיניים - הזרקת Eylea
תמונה 11: הזרקת אוסטין לחולה סוכרתית

טיפול בלייזר

הטיפול בלייזר משמש כיום כתוספת לטיפול בזריקות לעיניים, ונעשה בעיקר כאשר אין תגובה טובה, או תגובה מלאה לזריקות (תמונה 12).

טיפול בלייזר לרטינופטיה סוכרתית
תמונה 12: טיפול באמצעות קרני לייזר לרשתית העין

תופעות הלוואי של הטיפול בלייזר הן מעטות יחסית. הטיפול עצמו אינו כואב. לעיתים, הבצקת מחמירה לאחר הטיפול, אבל ברוב המקרים מדובר בתופעה חולפת. הטיפול בלייזר יכול לגרום לפגיעה בשדה הראיה, אך בדרך כלל, אין לכך השלכה מעשית והחולה אינו חש בפגיעה. את השפעת טיפול הלייזר ניתן להעריך רק לאחר 3-4 חודשים ולעיתים קרובות יש לחזור על הטיפול מספר פעמים. כאמור במרבית המקרים כיום, משולב הטיפול בלייזר ביחד עם זריקות לעין.

טיפולים נוספים בבצקת מקולרית (בצקת של מרכז הראיה)

טיפול בהזרקה תוך עינית של חומרים נוגדי דלקת – סטרואידים ( אוזורדקס / OZURDEX או טריסנס / TRIESENCE )

בחולים שעברו בעבר ניתוחי קטרקט, יעילות הזרקת סטרואידים לעין שווה ליעילות זריקות  האווסטין /לוסנטיס/אייליה, ואף יש צורך בפחות זריקות. תופעות הלוואי העיקריות של האוזורדקס והטריסנס בעיניים הם עליית הלחץ התוך עייני והופעה של קטרקט. לכן בחולים הסובלים ממחלת הגלאוקומה לא מומלץ להשתמש בזריקת Ozurdex או Triesence. בחולים שעדיין לא עברו ניתוח קטרקט עדיף לא להשתמש בתרופות אלו אלה במקרה שהתרופות האחרות לא עזרו. זריקת האוזרדקס משחררת סטרואידים בחלל העין כנראה עד לתקופה של 4 חודשים ולכן ניתן לתת אותה במרווחים ארוכים יותר של זמן. זריקת הטריסנס עובדת כנראה כחודשיים עד שלושה בחלל העין.

 

טיפול ניתוחי בבצקת מקולרית

במקרים בהם בצקת מקולרית לא מגיבה לטיפול קונבנציונאלי, ניתן לנסות טיפול ניתוחי להסרת גוף הזגוגית ( ניתוח ויטרקטומיה – ניתוח רשתית) וקילוף הקרום השטחי של הרשתית. ניתוח רשתית במקרים אלו עוזר בחלק מהמיקרים ובעיקר כאשר קיימת משיכה של הרשתית על ידי הזגוגית

טיפול ברטינופתיה סוכרתית שגשוגית PDR 

טיפול לייזר

כאמור, רטינופתיה שגשוגית היא שלב מתקדם של פגיעת סוכרת בעין, ונגרמת מהפרעה באספקת הדם לעין שיוצרת גירוי לצמיחת כלי דם חדשים ומזיקים בעין. כלי דם אלו נוטים להיקרע בקלות ויכולים לגרום לדימום בחלל הזגוגית, או אף למשיכת הרשתית ולהיפרדותה.

טיפול הלייזר בשלב זה, מיועד להרוס את היקף הרשתית על מנת לשמר את אזור מרכז הראיה. כאשר הורסים את הרקמה ההיקפית, מפחיתים את צריכת הדם של הרשתית וכך פוחת הגירוי לצמיחת כלי הדם חדשים ונבלמת צמיחתם. מדובר בטיפול שמונע את סיבוכי צמיחת כלי הדם (כאמור, דימום לזגוגית והפרדות רשתית) ולא בטיפול שנועד לשפר ראיה.
באנגלית הוא נקרא PRP-   Panretinal Photocoagulation או לחילופין Scatter treatment (תמונה 13).
תופעות לוואי:

לטיפול הלייזר ההיקפי מספר תופעות לוואי, שעלולות להיות משמעותיות לחולה. במהלך הטיפול ניתן לחוש כאב. בדרך כלל הכאב נשלט, אך יש חולים שצריכים לקבל זריקת הרדמה לאזור שמאחורי גלגל העין כדי שאפשר יהיה לטפל בהם בצורה יעילה. לאחר הטיפול חלק קטן מהחולים חווים ירידה בראיה, שבמרבית המקרים היא חולפת. במקרים של טיפול נרחב, החולים עלולים לחוש פגיעה בשדה הראיה, ירידה בראיית לילה ואצל חולים צעירים, תיתכן ירידה בראיה לקרוב. למרות תופעות הלוואי, שיעורי ההצלחה של הטיפול הם גבוהים והוא משמר את תפקודי הראיה העיקריים ולמעשה, הוא מונע עיוורון בחולים עם פגיעה קשה של סוכרת בעין.

טיפול לייזר PRP לרטינופטיה סוכרתית PDR
תמונה 13: צריבות לייזר מייד לאחר טיפול (2 חצים) וחודש לאחר טיפול (חץ בודד)

טיפול בזריקות אווסטין / לוסנטיס / אייליה

לאחרונה הוחל בשימוש בזריקות לעיניים במצבים של רטינופתיה שגשוגית כתוספת לטיפול לייזר. הטיפול ניתן בדרך כלל במצבים קשים בהם יש חשש שכלי הדם ידממו בטרם ניתן להשלים את טיפול הלייזר. השפעת הזריקות על העין היא קיצרת טווח ולכן חייבים לטפל בנוסף גם בלייזר אשר מונע צמיחה חוזרת של כלי הדם, אלה אם כן ישנה העדפה לטיפול קבוע בזריקות לעין.

טיפול בדימום בזגוגית הנגרם משגשוג כלי דם

דימום לזגוגית נגרם כתוצאה מקריעה של כלי דם חדשים שצמחו בשלב השגשוגי. במרבית המקרים, הדימום גורם לאובדן ראיה פתאומי בעין הפגועה.

בחלק מהמקרים, קיימת ספיגה עצמונית של הדימום, ולכן, מקובל להמתין בין חודש למספר חודשים מועט, לפני ניתוח רשתית. לאחרונה נהוג להזריק אווסטין לחלל הזגוגית לאחר דימום על מנת לגרום לנסיגת כלי הדם במהלך ההמתנה לספיגת הדימום.

הטיפול בדימום שלא נספג הוא ניתוח רשתית שנקרא ויטרקטומיה (תמונה 14). הניתוח נעשה בהרדמה מקומית או כללית, ובמהלכו עושים שלושה פתחים זעירים בעין, וחודרים דרכם לתוך גלגל העין עם מיכשור מיקרוסקופי, שמאפשר את הוצאת הדימום.

ניתוח ויטרקטומיה לדימום בזגוגית
תמונה 14: ויטרקטומיה

לאחר הוצאת הדימום ניתן לבצע טיפול לייזר, תוך כדי הניתוח. לניתוח שיעור הצלחה גבוה בהוצאת הדימום. שיקום הראיה לאחר הניתוח תלוי בעיקר במידת הפגיעה הסוכרתית באזור מרכז הראיה. כמובן שכמו לכל ניתוח ייתכנו סיבוכים ותופעות לוואי.

 

טיפול בהיפרדות רשתית הנגרמת משגשוג כלי דם

היפרדות רשתית היא סיבוך קשה של השלב השגשוגי של פגיעת סוכרת בעין, והיא תוצאה של התכווצות כלי דם חדשים שמושכים את הרשתית ממקומה. כאשר הרשתית המרכזית נפגעת, החולה מאבד את ראייתו בעין הפגועה. הטיפול הוא בניתוח רשתית: הניתוח נקרא ויטרקטומיה, או ויטרקטומי, בניתוח הרשתית נכנסים לעין הפגועה בעזרת מכשירים זעירים, מנתקים את כלי דם שהתכווצו ומשיבים את הרשתית למקומה. מדובר בניתוחים מורכבים ולמרות שיעור הצלחה גבוה בהחזרת הרשתית למקומה, בחלק לא מבוטל מהמקרים, הראיה אינה שבה לתפקוד מלא.

 

לסיכום:

הטיפולים הקיימים לפגיעת סוכרת בעין כוללים זריקות לעיניים, טיפולי לייזר וטיפול ניתוחי, ומצליחים להפחית בלמעלה מ- 90% מהסיכון לאובדן ראיה שעלול להיגרם מפגיעות סוכרת בעין. הצלחת הטיפול תלויה בראש וראשונה בגילוי מוקדם של פגיעת סוכרת בעיניים, ובשיתוף פעולה של החולה עם הרופא מטפל.

Categories:

לקביעת תור טלפוני:

יש להשאיר הודעה ונחזור אליכם בקרוב 03-9626622

צור קשר:

טופס יצירת קשר

לקביעת תור אינטרנטי לד"ר האוזר למבוטחי כל קופות החולים דרך אתר דוקתורים
לקביעת תור אינטרנטי לד"ר גרינוולד למבוטחי מכבי בלבד דרך אתר דוקתורים

מאמרים נוספים בנושא מחלות וניתוחי רשתית:

16 לאפר 2018

ממברנה אפירטינלית היא קרום המתפתח וצומח על פני הרשתית באיזור מרכז הראיה (מקולה) ועלול לגרום לעיוות או ירידת ראיה[…]

16 לאפר 2018

אחת התופעות השכיחות שבעקבותיה נגרמת הפרעה חולפת בראייה היא היפרדות זגוגית העין.[…]

16 לאפר 2018

אווסטין לוסנטיס ואייליה הן תרופות דומות הניתנות כזריקה לעין, ומשמשות כטיפול הנפוץ ביותר במרבית מחלות הרשתית[…]

16 לאפר 2018

מחלת הסוכרת פוגעת בכלי הדם הקטנים בגוף. בעיניים, המחלה פוגעת בעיקר ברשתית העין, ועלולה לגרום לפגיעה בראיה ואף לעיוורון.[…]