חסימת כלי דם ברשתית העין

( חסימת עורק בעין, חסימת וריד בעין, CRVO, BRVO, CRAO, BRAO )

 

חסימת עורק או וריד הרשתית היא תופעה המתרחשת בדרך כלל ללא כל הודעה מוקדמת ועלולה לגרום לאובדן ראיה חמור.

 

העורקים הם כלי דם אשר מובילים דם רווי בחמצן וחומרי תזונה אל העין.הורידים הם כלי הדם שמנקזים את הדם "המשומש" מהעין.

תקינות העורקים והורידים וסדירות זרימת הדם חיונית לשמירת העין ותפקודי הראיה.

העורק העיקרי בעין הוא "העורק המרכזי של הרשתית " (באנגלית - Central Retinal Artery). עורק זה מתפצל לסעיפים קטנים יותר, שמספקים את הדם לרשתית כולה. ענפים ורידיים המקבילים לענפים העורקיים מנקזים את הדם ה"משומש" מהרשתית והם מתחברים ל"וריד הרשתית המרכזי" (באנגלית - Central Retinal Vein) תמונה 1.

תמונה 1

מה הם הגורמים לחסימות כלי דם בעין?

הגורמים לחסימת עורק בעין: במרבית המקרים חסימה עורקית נובעת מתסחיף של קריש דם שנוצר במעלה זרם הדם (בעורקי הצוואר או בלב), מגיע לעין עם הזרם, ונעצר שם. זה קורה גם במחלות המשפיעות על הרכב הדם כאשר הדם סמיך יותר מהרגיל, או כאשר יש נטיית יתר לקרישיות של הדם (קבוצת מחלות הגורמת לדם להתקרש מהר ובקלות רבה יותר מהרגיל). באוכלוסיה המבוגרת, דלקות של דופן כלי הדם, גם הן, עלולות לגרום לחסימות עורק הרשתית.

הגורמים לחסימת וריד בעין: הסיבה השכיחה ביותר לחסימות ורידיות הינה יתר לחץ דם. יתר לחץ דם גורם לעיבוי דפנות העורקים ואלו לוחצים על הוריד הסמוך להם. לווריד דופן דקה ורכה יותר, ובמשך השנים הלחץ של העורק סותם את החלל הורידי, מפריע לזרימת הדם ומוביל להיווצרות קריש דם במקום. הדבר נכון במיוחד בסתימה של סעיף וריד הרשתית. בנוסף ליתר לחץ דם גם יתר לחץ תוך עייני (מחלת הגלאוקומה), סוכרת ומחלות בהן הדם סמיך יותר מהרגיל, או נוטה לקרישייות יתר ,קשורות לסתימת וריד הרשתית.

מה קורה בעין בחסימה של כלי הדם?

חסימת וריד העין: כאשר נחסם וריד הרשתית, נפסק ניקוז הדם ומופיעים דימומים באזור החסימה. בהמשך, עלול להיווצר דלף של נוזלים מכלי הדם, הדלף מצטבר בתוך רקמת הרשתית ויוצר בצקת. כאשר הבצקת מערבת את האיזור המרכזי של רשתית העין, (מקולה) , נגרמת פגיעה בראיה.

כאשר החסימה היא בסעיף פריפרי של וריד הרשתית, השפעת החסימה היא באזור הניקוז של וריד זה בלבד והמצב נקרא "חסימת סעיף וריד הרשתית"(באנגלית - Branch Retinal Vein Occlusion- BRVO) תמונה 3.

תמונה 2 תמונה 3


כאשר החסימה היא בוריד המרכזי של הרשתית המצב נקרא "חסימת וריד הרשתית המרכזי"(באנגלית - Central Retinal Vein Occlusion – CRVO) תמונה 4.

בחסימת וריד מרכזי של רשתית העין, מופיעים בעין דימומים נרחבים עם בצקת במרכז הראיה. מידת ההפרעה לראיה תלויה במידת החסימה, החל מהפרעה קלה ועד לאובדן מלא של ראיית העין במיקרים של חסימה מלאה של וריד העין המרכזי. לעיתים, כאשר יש חסימה קשה, העין מגיבה בניסיון להצמיח כלי דם חלופיים. תגובה מעין זו, אינה יעילה ואף הרסנית. כלי הדם החדשים במידה והם אינם מטופלים, עלולים לדמם, או לחילופין, לסתום את הניקוז של נוזלי העין ובכך לגרום לעליית לחץ קיצונית (סוג נדיר של מחלת גלאוקומה) המובילה לעיוורון ואף לאובדן העין.

תמונה 4 תמונה 5

 

חסימת עורק העין: חסימות של עורק העין נדירות יותר מחסימות של וריד העין. חסימה של עורק העין מונעת מדם עשיר בחמצן וחומרי תזונה מלהגיע לרקמת הרשתית. כאשר החסימה מתרחשת בסעיף עורקי קטן של העין, היא משפיעה רק על אותו חלק מהרשתית שניזון מכלי דם זה. מצב זה נקרא "חסימת סעיף עורק הרשתית (באנגלית – BRAO Branch Retinal Artery Occlusion) תמונה 5.

כאשר החסימה היא בעורק המרכזי של העין, רקמת הרשתית כולה נפגעת והמצב נקרא "חסימת העורק המרכזי של הרשתית" (באנגלית - Central Retinal Artery Occlusion CRAO )

על מה מתלונן חולה עם חסימת כלי דם בעין?

כאשר עורק או וריד נחסמים, הפגיעה ניכרת באותו חלק מהרשתית שמקבל אספקת דם מכלי הדם שנפגע. חסימות של כלי הדם בעין אינן מלוות בכאב.

בחסימה של סעיף וריד או עורק העין - החולים מדווחים בדרך כלל על הופעה של כתם אפור, או שחור, בשדה הראיה, ההרגשה היא כאילו יש כתם, שאינו ניתן לניקוי על גבי המשקפיים.

בחסימה של הוריד או העורק הראשי של העין, החולים מדווחים על הפרעה או אובדן ראיה פתאומי באותה עין.

כיצד נעשית אבחנה של חסימת כלי דם בעין?

אבחון חסימות כלי דם בעין נעשה בבדיקת רופא עיניים ובאמצעות הרחבת האישונים. לעיתים להשלמת האבחון נעשה גם צילום עין בעזרת פלואורסאין ( Fluorescein Angiography FA) . בבדיקה זו מוזרק חומר ניגוד פלאורסנטי ונקלט על ידי מצלמה שמצלמת את תפקוד כלי הדם ברשתית. בחסימות ורידיות נעשה שימוש בצילום נוסף הנקרא OCT אשר מודד את עובי הרשתית ומידת הבצקת הקיימת בעין. (לפירוט יתר של בדיקות אלו ניתן לקרוא בפרק הדן באיבחון מחלת ה AMD )

מהוא הטיפול בחסימות כלי דם בעין?

חסימת וריד העין: הטיפול העיקרי במצבים של חסימת וריד העין הוא בהזרקות תוך עינייות של אווסטין או לוסנטיס. חומרים אלו מפחיתים את הבצקת בעין ומשפרים את תפקודי הראיה.
האווסטין והלוסנטיס הם תרופות המעקבות את פעילותו של חומר הנקרא VEGF אשר מופרש בעין בכמות גדולה במצב של חסימה ורידית. חומרים אלו נמצאים בשימוש נרחב בטיפול במחלת ה AMD . בשנים האחרונות התגלה כי השימוש בחומר זה מפחית את הבצקת בעין ועל ידי כך משפר את תפקודי הראיה בעין לאחר אירוע חסימתי. במקרים רבים, יש לחזור על הטיפול לאחר מספר שבועות או חודשים מכיוון שהשפעת הזריקה הינה זמנית בלבד. לאחרונה ישנן עדויות כי יעילות זריקת האוסטין או הלוסנטיס גדולה יותר ככל שהטיפול ניתן סמוך לחסימת וריד העין. בחסימה חלקית של סעיף וריד הרשתית משלבים טיפול בצריבות לייזר באיזור הבצקת. הטיפול בלייזר מונע את חזרת הבצקת לאחר הזרקת האווסטין. במצבים של חסימה קשה, מומלץ לבצע טיפול לייזר על מנת למנוע סיבוכים מאוחרים של החסימה. טיפול הלייזר עוצר את צמיחת כלי הדם החדשים שעלולים להזיק לעין בשל דימום או חסימת הניקוז הטבעי מהעין ויצירת סוג של מחלת הגלאוקמה

הזרקת אוסטין/לוסנטיס לתוך חלל העין

חסימה עורקית: חסימת העורק המרכזי של הרשתית הינה מצב חירום. חולים הסובלים מאובדן פתאומי של הראיה, זקוקים לעזרה רפואית מיידית. במצבים אלו, יכולת הרפואה לעזור בשיפור הראיה מוגבלת. חיוני לבצע במיקרים כאלו בירור לאיתור המקור ליצירת התסחיף שגרם לחסימה, וכדי למנוע תסחיפים נוספים לעין וגם למוח. גם במחלה זו לעיתים לא שכיחות יש צורך בטיפול לייזר כדי למנוע צמיחת כלי דם חדשים ומזיקים. פרט לכך קיימת שורה ארוכה של ניסיונות טיפוליים: הורדת לחץ העין בשיטות שונות, טיפול בתא חמצן היפרברי, ואף נסיון לפתוח את החסימה על ידי לייזר או צינטור כלי הדם בעיניים. עד כה לא הוכחה יעילותו של אף אחד מהטיפולים המוצעים. אחת הבעיות במחלה זו, היא שקרוב לודאי מרבית הנזק לעין נגרם בשעות הראשונות שלאחר החסימה, לפני שניתן להגיש טיפול לחולה. לכן, כפי שמומלץ במצבים של אירוע מוחי, גם כאן חשוב למהר ולהגיע למרכז רפואי מוקדם ככל הניתן לאחר התחלת הסימפטומים.

בחסימת סעיף של עורק הרשתית, הטיפול הרפואי מתמקד במציאת המקור לתסחיף ובמניעת תסחיפים נוספים.

 

לקבלת מידע נוסף ולקביעת תור למרפאת ד"ר האוזר וד"ר גרינוולד צור קשר