היפרדות רשתית

היפרדות רשתית, במידה שאינה מטופלת כראוי, היא מחלה העלולה לגרום לעיוורון. אבחון מוקדם וטיפול ראוי יכולים לשנות ללא הכר את מהלך המחלה. – בידי החולה, להשפיע על מהלך זה על ידי פניה מוקדמת לקבלת עזרה מתאימה .

הרשתית והיפרדות הרשתית

הרשתית היא השכבה הפנימית של העין (תמונה 1). זוהי רקמה המורכבת מתאים מיוחדים, רגישים לאור, שתפקידם לתרגם את קרני האור הנקלטות בעין לאותות המועברים למוחנו וכך לאפשר ראייה.

לעתים נפרדת רקמת הרשתית מדופן גלגל העין ואז היא מפסיקה לתפקד והעין סובלת מהיפרדות רשתית (תמונה 2). נהוג לדמות את תפקוד העין לתפקוד המצלמה. החלק הקדמי של העין דומה לעדשה ולצמצם המצלמה, ואילו הרשתית היא מעין סרט צילום, וכך, במצב של היפרדות הרשתית העין דומה למצלמה בה סרט הצילום יצא ממקומו. במצב כזה, הראיה נפגעת ובמידה שלא ניתן טיפול מתאים, היא עלולה להתעוור לחלוטין

מבנה העין הפרדות רשתית
תמונה 1:מבנה העין תמונה 2: הפרדות רשתית-כתוצאה מהקרע, נכמסים נוזלים מתחת לרשתית וגורמים להפרדתה מדופן העין.

מדוע אנשים סובלים מהיפרדות רשתית ?

ישנן סיבות אחדות להיפרדות הרשתית, והשכיחה מביניהן קשורה בתהליכים טבעיים של התבגרות העין. חלל העין מלא בג'לי שקוף ששמו "נוזל הזגוגית" (תמונה 1). ג'לי זה קשור לרשתית, ובמשך השנים כחלק מתהליך ההתבגרות הטבעית של העין, הוא מתכווץ ונפרד מהרשתית. לעיתים, במקביל להתכווצות הג'לי, עלולה להיווצר משיכה בחלק ההיקפי של הרשתית, ובעקבותיה – קרע ברשתית. במקרה כזה, כאשר קיים קרע ברשתית, נוזל מחלל הזגוגית עלול לחדור מבעד לקרע, ולגרום להיפרדות של הרשתית מדופן חלל העין (תמונה 2). בנוסף, ישנם מצבים, או מחלות, שגם הם עלולים לגרום להיפרדות הרשתית כגון: מחלות מולדות, חבלה בראש או בעין, זיהום או דלקת קשה בעין, מחלות כלי דם, ובעיקר מחלת הסוכרת. היפרדות רשתית שכיחה יותר בעיניים של אנשים מסוימים, למשל: עיניים של אנשים מבוגרים בדרך כלל בגילים שבין 40 ל-70, עיניים של אנשים הסובלים מקוצר ראיה גבוה (מיופיה, עיניים הזקוקות למשקפיים עם מספר מינוס גדול) ועיניים שעברו ניתוחים תוך-עיניים.

מה הם הסימנים של היפרדות רשתית?

בדרך כלל ישנם סימנים מקדימים להתפתחות תהליך היפרדות ברשתית, ולרוב הם מופיעים בעין אחת בלבד.
תלונה שכיחה המעידה על היפרדות "נוזל הזגוגית" (הג'לי) ויכולה לשמש כאות אזהרה מפני היפרדות הרשתית היא עכירויות נקודתיות המופיעות בשדה הראיה. פעמים רבות מתלוננים החולים על נקודות, זבוב, יתוש, או עכביש, שמופיעים לפני העין וכן על טשטוש קל של הראיה. ראיית הבזקים - אורות דמויי ברק המופיעים בדרך כלל עם הנעת הראש, והם בולטים יותר בלילה - עלולים להיות עדות למשיכת הרשתית על ידי הזגוגית.
בשלבים יותר מתקדמים של המחלה, כאשר החולה מדווח על צל בשדה הראיה, או על אובדן חלקי, או מלא, של הראיה - הדבר עלול להיות עדות להיפרדות חלקית, או מלאה של הרשתית.

טיפול בהיפרדות רשתית

היפרדות רשתית היא מצב חירום רפואי !!! לכן, בכל מקרה של תלונות חדשות על ראיית נקודות / טשטוש ראיה / הבזקים / צל בשדה הראיה, יש להגיע בהקדם לרופא עיניים כדי להיבדק !!! . תוצאות הטיפול הן בדרך כלל טובות יותר ככל שהטיפול ניתן מוקדם יותר, ולכן ישנה דחיפות בפניה מהירה לבדיקת הרופא!
ישנם טיפולים שונים הניתנים במקרים של היפרדות רשתית. בחירת הטיפול נקבעת בהתאם למיקום, לסוג ולחומרת ההיפרדות, וכן בהתאם לאופי ולרצון החולה. כאמור, לרוב, ככל שההיפרדות קטנה יותר ו'טרייה' יותר, תוצאות הטיפול הן לרוב מוצלחות יותר. לעומת זאת, כאשר ההיפרדות כוללת את אזור מרכז הראיה (המקולה, תמונה 1) נגרם בדרך כלל נזק מסוים לראיה, שעלול להיות בלתי הפיך.

הטיפולים העיקריים הניתנים במקרה של היפרדות רשתית הם: טיפול לייזר, הקפאה, הזרקת גז לעין, הנחת גבנון (חגורה), וויטרקטומיה. לעתים כל אחד מהם ניתן לחוד, ולעתים, הטיפול משלב את חלקם, או את כולם.

טיפול לייזר וטיפול בהקפאה:

טיפול לייזר משמש בעיקר לטיפול בקרעים, או חורים ברשתית (תמונה 3). לעתים, כאשר ההיפרדות היא מצומצמת מאוד, ניתן להקיפה בלייזר, ללא צורך בפעולה נרחבת. לייזר היא קרן מרוכזת אשר באמצעותה צורב הרופא את הרשתית וגורם ליצירת צלקת המדביקה את הרשתית לדופן העין. יצירת צריבות לייזר קטנות סביב הקרע, גורמות לאיחוי בין הרשתית לדופן העין, ומונעות המשך מעבר נוזלים אל מתחת לרשתית. בדומה לטיפול בלייזר, טיפול בהקפאה נועד ליצור צלקת המדביקה את הרשתית לדופן העין. טיפול זה נעשה על ידי הקפאה מקומית של רקמת הרשתית.

צריבות לייזר סביב קרע ברשתית
תמונה 3 : צריבות לייזר סביב קרע ברשתית

הזרקת גז

הזרקת גז הינה פרוצדורה פשוטה יחסית ונהוג לבצע אותה בכל מצב של היפרדות רשתית, כאשר העין והחולה מתאימים לפרוצדורה.
הטיפול קצר והוא ניתן בהרדמה מקומית במרפאה, או בחדר ניתוח. במהלך הטיפול מזריקים בועה קטנה של גז מתנפח לתוך חלל הזגוגית (תמונה 4). בועת הגז מתנפחת במשך שעות, או ימים לאחר ההזרקה, אוטמת את הקרע וכך מונעת המשך כניסת הנוזלים אל מתחת לרשתית. הנוזלים שמתחת לרשתית נספגים בדרך כלל תוך שעות, או ימים, ואז הרשתית שבה למקומה. במקביל להזרקה, נוהגים לבצע טיפולים נוספים: טיפול בהקפאה, הניתן בדרך כלל לפני הזרקת הגז, או לחילופין, טיפול בלייזר לאחר הזרקת הגז. מטרת הטיפולים הללו היא ל'הלחים' ולקבע את הרשתית לגלגל העין כדי למנוע היפרדות חוזרת לאחר ספיגת הגז. טיפולים אלה נעשים גם הם בהרדמה מקומית.
כשמזריקים גז לתוך נוזל – הוא צף מעלה, ולכן, טיפול בהזרקת גז מתאים לקרעים הנמצאים בחלקים העליונים של הרשתית. לאחר ההזרקה, המנתח מנחה את החולה לתנוחה המכוונת את בועת הגז אל מיקום הקרע. על החולה להתמיד בתנוחה זו מספר ימים – ולכן, חולה שאינו יכול לשמור על תנוחת ראש מתאימה, אינו יכול לעבור פרוצדורה זו.
לאחר הזרקת הגז, לעתים, כתוצאה מהתנפחות הגז, מופיע לחץ תוך-עייני מוגבר.
הזרקת הגז עלולה לגרום להפרעה בראיה הנמשכת עד לספיגת הגז בעין. בתקופה זו, אשר יכולה להימשך שבועות אחדים, חל איסור מוחלט לטוס וזאת מפני שבטיסה עלול להיווצר לחץ תוך עייני קיצוני בשל השתנות הלחצים בסביבה.

טיפול בהזרקת גז להפרדות רשתית
תמונה 4: טיפול בהזרקת גז להפרדות רשתית

הנחת גבנון / חיגור: (scleral buckle)

ניתוח לשם הנחת גבנון בוצע לראשונה בשנות העשרים של המאה הקודמת. ניתוח זה משמש אותנו עד היום במקרים רבים של היפרדות רשתית, ביניהם היפרדות שמקורה בקרע הנמצא בחלק התחתון של העין.
במהלך הניתוח מצמידים לדופן החיצונית של העין חגורה סינתטית זעירה, הדוחפת את דופן גלגל העין לכיוון הרשתית שנפרדה (תמונה 5). ברוב המקרים, לאחר הניתוח החגורה נשארת במקומה ואינה גורמת נזק. בנוסף לניתוח מבצעים גם פעולת הקפאה, או לחילופין, טיפול לייזר שמטרתם כאמור, ל'הלחים' ולקבע את הרשתית לגלגל העין כדי למנוע היפרדות חוזרת. הניתוח נעשה, לעיתים קרובות , בהרדמה כללית, וההחלמה יכולה להימשך שבועות אחדים. לעתים קרובות, בימים הראשונים שלאחר הניתוח, העין נפוחה וייתכנו כאבים. לעתים בעקבות הניתוח, מבנה העין משתנה מעט ונוצר קוצר ראיה המצריך משקפיים, או שינוי מספר המשקפיים.

הנחת גבנון סביב גלגל העין
תמונה 5: הנחת גבנון סביב גלגל העין

ויטרקטומיה (vitrectomy) :

בעוד ניתוח הנחת הגבנון מטפל בהיפרדות הרשתית דרך החלק החיצוני של העין, בויטרקטומיה מטופלת הבעיה דרך החלק הפנימי של העין. ויטרקטומיה הוא ניתוח בו מוחדרים מכשירים זעירים דרך פתחים מיקרוסקופיים בלובן העין (תמונה 6) והם מאפשרים להוציא את ג'לי הזגוגית, להחזיר את הרשתית למקומה ולטפל בצריבות לייזר.

מסתבר כי העין יכולה לתפקד באופן תקין ללא הזגוגית. בד"כ בסיום הניתוח ממולאת העין בגז הנספג תוך מספר ימים – שבועות, ומוחלף בהדרגה בנוזלי העין הטבעיים. הגז בעין מאפשר לצריבות הלייזר להפוך לצלקות המונעות היפרדות חוזרת של הרשתית. במקרים מסוימים, במהלך הניתוח מתעורר צורך להחדיר לעין שמן סיליקון, אשר בדומה לגז, מונע כניסת נוזלים לקרע. שמן הסיליקון אינו נספג ובמרבית המקרים, מוציאים אותו מהעין בניתוח נוסף, שנערך חודשים ספורים לאחר מכן, בהתאם להחלטת הרופא המטפל. הניתוח נעשה בהרדמה כללית, או מקומית. תקופת החלמה נמשכת מספר ימים, עד שבועות אחדים. בימים שלאחר הניתוח, צריך לעתים, לשמור על תנוחת ראש מסוימת בהתאם למיקום הקרע בעין. כאמור, כל עוד הגז נשאר בעין, קיימת הפרעת ראיה וחל איסור על טיסה.

ויטרוקומיה
תמונה 6

לסיכום: היפרדות רשתית, במידה שאינה מטופלת כראוי , היא מחלה העלולה לגרום לעיוורון. אבחון מוקדם וטיפול ראוי יכולים לשנות ללא הכר את מהלך המחלה. – בידי החולה, להשפיע על מהלך זה על ידי פניה מוקדמת לקבלת עזרה מתאימה

 

לקבלת מידע נוסף ולקביעת תור למרפאת ד"ר האוזר וד"ר גרינוולד צור קשר