רטינופתיה סוכרתית

פגיעת מחלת הסכרת בעיניים

מחלת הסוכרת פוגעת בכלי הדם הקטנים בגוף.
בעיניים, המחלה פוגעת בעיקר ברשתית העין, ועלולה לגרום לפגיעה בראיה ואף לעיוורון.

הפגיעה העיקרית נקראת רטינופתיה סוכרתית – כלומר, פגיעה ברשתית העין כתוצאה ממחלת הסוכרת.
הסוכרת פוגעת בכל אברי הגוף, אך הרטינופתיה סוכרתית היא ייחודית בשל העובדה, שזה המקום היחידי בגוף בו ניתן לבחון את כלי הדם של גופנו בצורה ישירה. אפשר לראות את כלי הדם של הרשתית בבדיקה שגרתית אצל רופא עיניים באמצעות מיקרוסקופ הנקרא 'מנורת סדק' (תמונה 1).

בדיקת עיניים באמצעות מנורת סדק
תמונה 1: בדיקת עיניים באמצעות מנורת סדק

רטינופתיה סוכרתית מתחלקת לשתי דרגות: רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית ורטינופתיה סוכרתית שגשוגית (תמונות 2א' 2ב').  
רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית היא השלב הראשון של המחלה. הסכנה העיקרית בשלב זה, היא התפתחות של בצקת במרכז הראיה.
רטינופתיה סוכרתית שגשוגית היא השלב החמור של המחלה, ומחייבת טיפול דחוף בעיניים על מנת למנוע אובדן ראיה.
חשוב לציין כי ההתקדמות שחלה בתחום הטיפול ברפואת עיניים בשנים האחרונות הביאה לכך, שטיפול ראוי הניתן בזמן יכול למנוע את אובדן הראיה במחלה.
לכן, חשוב כל כך לכל  חולה/ת סוכרת להקפיד ולשמור על שיגרת בדיקות קבועה על ידי רופא העיניים מעת שהמחלה אובחנה

רטינפותיה סוכרתית לא שגשוגית לעומת רטינפותיה סוכרתית שגשוגית
צילום 2א: רטינופתיה סוכרתית לא
שגשוגית
צילום 2ב: רטינופתיה סוכרתית שגשוגית
רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית (NPDR)

רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית (NPDR ) היא השלב הראשון בתהליך פגיעת סוכרת בעיניים. בשלב זה יש צורות פגיעה שונות בכלי הדם של רשתית העין.  (תמונה 1א+ב)

החשש העיקרי בשלב זה, היא התפתחות של בצקת במרכז ראיה שיכולה להוביל לירידה בראיה.

בצקת במרכז הראיה

בצקת במרכז הראיה נגרמת מפגיעת הסוכרת בכלי הדם הקטנים של רשתית העין. כלי הדם הפגועים דולפים בצורה שדומה לנזילה מצינור מים. כתוצאה מהדליפה חודר נוזל לרשתית, מעבה אותה ומעוות אותה  .עיוות הרשתית פוגע בראייה.

חוסר באספקת חמצן למרכז הראייה - אסכמיה מקולרית (macular ischemia)
פגיעה באספקת החמצן למרכז הראיה היא סיבוך קשה שעלול להתרחש בשלב מתקדם של רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית. הסיבוך פוגע במיעוט חולי הסוכרת, ולאחר שנים רבות של מחלה בלתי מאוזנת.
הפגיעה נובעת מהיצרות כלי הדם המספקים חמצן למרכז הראייה. החוסר בחמצן מוביל לירידה בתפקוד המקולה / מרכז הראייה וגורם להפרעה בראייה המרכזית. אין טיפול יעיל לפגיעה זו, ולכן חשובה השמירה על איזון ערכי הסוכר בדם על מנת למנוע פגיעה זו.כאשר הבצקת חודרת למרכז הרשתית (מרכז הראיה / מקולה) היא מפריעה לשבירת קרני האור החיונית לראיה וכך פוגעת בראיה.

תפליטים המעידים על בצקת מקולרית
תמונה 3: תפליטים המעידים על בצקת מקולרית
עין בריאה לעומת עין סוכרתית עם בצקת מקולרית
תמונה 3א: סריקת OCT של עין בריאה תמונה 3ב: סריקת OCT של עין
סוכרתית עם בצקת מקולרית

חוסר באספקת חמצן למרכז הראייה אסכמיה מקולרית (macular ischemia)

פגיעה באספקת החמצן למרכז הראיה היא סיבוך נוסף שעלול להתרחש בשלב הקשה של רטינופתיה סוכרתית לא שגשוגית. הסיבוך פוגע במיעוט חולי הסוכרת, ולאחר שנים של מחלה בלתי מאוזנת.
הפגיעה נובעת מהיצרות כלי הדם המספקים חמצן למרכז הראייה. החוסר בחמצן מוביל לירידה בתפקוד המקולה / מרכז הראייה וגורם להפרעה בראייה המרכזית. אין טיפול יעיל לפגיעה זו, ולכן חשובה השמירה על איזון ערכי הסוכר בדם על מנת למנוע פגיעה זו.
רטינופתיה סוכרתית שגשוגית (PDR) רטינופתיה סוכרתית שגשוגית (PDR)

מי סובל מרטינופתיה שגשוגית

רטינופתיה שגשוגית מתפתחת במיעוט חולי הסוכרת, ובדרך כלל לאחר שנים של מחלה בלתי מאוזנת. חשוב להבין, כי מרבית החולים עם איזון טוב של מחלת הסוכרת לא יפתחו שלב זה שעלול להוביל לעוורון.

באמצעים הקיימים כיום בידי רפואת העיניים המודרנית, ניתן למנוע עוורון כמעט בכל המקרים בהם החולה מקבל את הטיפול הראוי, בזמן הנכון. כמעט בכל מקרה של עוורון שנגרם ממחלת הסוכרת ניתן למצוא כי החולה לא הגיע לטיפול ראוי בשלב שבו נזקק לו, ושוב זוהי הסיבה שכה חשוב לכל חולה סוכרת להקפיד ולשמור על שיגרת בדיקות קבועה על ידי רופא העיניים. במידה ומתפתח השלב השגשוגי, מומלץ להיבדק על ידי רופא עיניים העוסק בתחום מחלות הרשתית.

מה גורם לשלב השגשוגי?

בשלב השגשוגי צומחים בעין כלי דם חדשים בלתי תקינים (תמונה 1). כלי הדם צומחים בשל ההפרעה באספקת הדם והחמצן לרשתית.

כלי דם חדשים בלתי תקינים בעין

כאמור, מחלת הסוכרת פוגעת בכלי הדם הקטנים של הרשתית. בשלב מסוים בשל פגיעת הסוכרת, כלי הדם נעשים צרים ואינם מעבירים את כמות הדם והחמצן הנדרשים לרשתית. כתוצאה מהמחסור בחמצן צומחים כלי דם חדשים על גבי הרשתית בניסיון עקר של הגוף להתגבר על החסר. לכלי הדם החדשים חסרים תכונות של כלי דם רגילים, ולמעשה, צמיחתם גורמת בהמשך לנזק המוביל לפגיעה בראיה.

סיבוכי השלב השיגשוגי – דימום לזגוגית

הכלים החדשים שצומחים מהרשתית לכיוון חלל הזגוגית נוטים להיקרע בקלות.
קריעתם מובילה לדימום לתוך חלל הזגוגית בתוך העין ולאובדן מיידי של הראיה (תמונה 2 ) . חולה הסובל מסיבוך זה מספר בדרך כלל כי לפתע פתאום ירד מסך שחור וכיסה את שדה הראיה שלו עד אשר הראיה אבדה. לעתים, קריעת כלי הדם נעשית לאחר פעילות גופנית מאומצת כגון הרמת משקל כבד.

מה הם הגורמים המשפיעים על הפגיעה בעין
כיצד מאבחנים את פגיעת הסוכרת בעין?
הטיפול ברטינופתיה סוכרתית